2011. szeptember 29., csütörtök

13. Cikkelemzés

Cím: How non-invasive imaging with NanoSpect/CT and NanoPET/CT can improve the efficiency of developing new diagnostics and therapies


Válaszoló: Szigeti Krisztián


Összefoglaló: 
A cikk célja, hogy bemutassa és reklámozza (!) a Mediso Kft által gyártott és a Bioscan által forgalmazott NanoSPECT/CT és NanoPET/CT használhatóságát preklinikai kísérletekben. Az első részben ismerteti a különböző modalitások térbeli felbontását és érzékenységét. Bemutatja a "Nano" termékcsalád helyét a transzlációs kutatásokban. Megemlíteni, hogy a eltérő orvosi területeken milyen módon és hogyan alkalmazható a SPECT és PET. Részletesen ismerteti a gyógyszerfejlesztés során azon lépéseket ahol ezen eszközök fontosak lehetnek. Bemutatja, hogy financiális oldalról milyen formában jelentkeznek megtakarítások az eszközök használata esetén. ne felejtsük el hogy ez review szerű de valójában termék ismertető katalógus, ezért nem találunk új tudományos eredményeket. Azonban részletesen bemutatja azon szempontokat amelyek egy képalkotó rendszer használata estén felmerülnek.


Válaszok kérdésekre:
1.  Milyen megoldásnak köszönhető, hogy a NanoSpect/CT szenzitivitása lényegesen nagyobb, mint a korábbi modelleké?
A NanoSPECT újdonsága a multi-pinhole technológiában van. Ez a camera obscura működésére épül, vagyis egy tűlyukon keresztül az egész állat leképeződik a detektorra. Ez azonban nagyon nagy aktivitás esetén működne csak. A több lyuk használata javítja a jel zaj viszonyt, azonban tudni kell hogy a kollimátoronként 9 db lyuk képe átfedésbe van egymással. Ezen levetítések rekonstrukciójához szükség van egy szofisztikált rekonstrukciós algoritmusra.


2. Mit jelent az uniform és a non-uniform resolution?
A látótér és a képalkotás geometriájának szempontjából alapvető a kollimátor és a detektorok elrendezése. Bebizonyították, hogy a centrálisan elrendezett tűkristályos PET detektor esetén egy hengerkoordinátarendszer szerű elrendezés lenne jó. Egy jó példa erre.

3. A kisállatoknál – az immobilizáláshoz hasonlóan – hogyan oldják meg a légzőmozgásból, szívmozgásból adódó zaj feldolgozását?
Mindegyik belső mozgásra nézve létezik szoftveres megoldás amellyel ezek kiküszöbölhetőek. A fontos hogy a vizsgálni kívánt mozgás fázisát valamilyen módon rögzítsük. A későbbiekben a rekonstrukció során a megadott mozgásfázishoz tartozó projekciókat használjuk csak fel a képalkotáshoz. A szív esetében az EKG jelek alapján a keletkezett projekciókat szétválogatja, majd egy fázishoz tartozó rekonstrukciókat összerakva egy mozit is csinálhatunk (de ezt a fentiek miatt "csalás"). 

4. Milyen a Bioscan Minerve felépítése?
A nálunk használt ágyakhoz hasonló. Előnye, hogy zárt vagy azzá tehető így speciális nude egerek mérését is lehetővé teszi steril környezetben. Az ágyban mérhető légzés, EKG és az altató be valamint a levegő kivezetés is megoldott. A csatlakozása miatt szabadon áthelyezhető kisállat MRI és Nano termékcsalád feni tagjaiba is. A Mediso is fejlesztett egy hozzá hasonló ágyat az elmúlt fél évben.


5. Az orvostudományon és a gyógyszerfejlesztésen kívül még milyen tudományterületek alkalmazhatják sikerrel a NanoSPECT/CT-t és a NanoPET/CT-t?
Bárhol ahol képalkotásra szükség lehet és változnak a belső körülmények. Pl.: kőolajkutatás, mérnöki tudományok (repedések, alkatrészek mozgásának vizsgálata).


6. Az izotópos jelölés biztosan nem befolyásolja a molekulák farmakokinetikáját vagy farmakodinámiáját?
Befolyásolja. Minden konferencián előkerül, hogy a F-18 hogyan változtatja meg az PET ligandok eloszlását. A PET esetében azért használnak azonos kémiai anyagokat, hogy ezt a gázos dolgot kiküszöböljék. A SPECT esetében mivel nagyobb molekulákat jelölünk meg így ez a veszély kisebb. A probléma inkább a látható képalkotásnál van, ahol a GFP néha nagyobb mint a megjelölt molekula ("A kis Suzuki menetteljesítményét nem befolyásolja a rákötött kamion" - mondják jogosan (?) ).



7. Hosszú élettartamú PET izotóp miért nincs használatban?
Az elsődleges ok, hogy a PET képalkotásban olyan anyagok izotópjait használják amelyek biológiailag relevánsak. A nagyobb élettartamú izotópok nagyobb rendszámú elemekhez tartoznak. Ezek gyártása nagyobb energiájú ciklotront igényel vagy reaktorból nyerhető ki. Számos próbálkozás van ezek felhasználására, de jelenleg nincs orvosi felhasználása.



8. Van különbség terapeatikum és diagnosztikum (kontrasztanyag) engedélyeztetési eljárása között?
Sajnos nincs sok. A OGYI (és a megfelelő törvény) nem ismeri a mikrodózis mennyiséget, ezért egy radiokatív diagnosztikum eljárása majdnem azonos egy terápiás radioligand engedélyeztetési eljárásával. 


9. Mit takar a cikkben a klinikai 0. fázis? 
A legújabb besorolás US és EU http://en.wikipedia.org/wiki/Clinical_trial. Mint írtam nincs mikrodózis nálunk, ezért nincs fázis 0. hivatalosan. A gyógyszerengedélyezés Guideline-jainak kiadásában a FDA és az EMA kéz a kézben jár, sajnos a magyar hatóság nagyon lemaradva ettől.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése