Cím: MRI-Based Attenuation Correction for PET/MRI: A Novel Approach Combining Pattern Recognition and Atlas Registration
Válaszoló: Szigeti Krisztián
Összefoglalás: A legelső PEC/CT és SPECT/CT eszközök nagy előnye volt a képlakotásban, hogy belső gyengítés korrekcióval rendelkeztek. Vagyis a test belsejében történő bomlás során keletkező fotonok egy része elnyelődik a testben és ennek a mértékét a CT képek során kiszámolt voxel attenuáció alapján jól lehet becsülni. Az újabb hibrid PET/MRI képalkotó rendszerek azonban más jellegű korrekció bevezetését kívánták meg. A MRI és a CT fizikai működése jelentősen különbözik, ezért több olyan algoritmus kifejlesztésére volt szükség, amely megadja a MRI voxel adat (és környezete) segítségével a pontos elnyelési értéket. A voxel értékeket összerendelő CT-MRI függvényt két módon határozták meg:
a) CT-MRI atlasz alapján, amely a anatómiai lokalizáció alapján. Ennek hibája, hogy az atlaszok transzformációja, amikor egy atlaszt egy páciens valódi anatómiai paramétereire akarnak átalakítani nem mindig kivitelezhető jól.
b) MRI és a CT adatokat a környezetük függvényében párosították össze. Erre azért volt szükség mert a MRI és CT más fizikai jellemzőket határoz meg és így a hozzárendelés nem egyértelmű, ha csak egy voxel adatot használunk. A szomszédok hozzárendelése (Gauss hasonlósági függvény bevezetésével) javítja a korrelációt.
A módszer eredményességét kiértékelték olyan felvételeken amikor CT is készült a PET/MRI mellett. A kiértékelést két módszerrel végezték, egy klasszikus agyi atlasz segítségével és a fent ismertetett módon. Az eredmények alapján a bemutatott módszer jelentősen segíti a korrekt PET rekonstrukciók kialakítását. Kiküszöböli a helytelen atlasz korregisztációkból adódó atennuáció korrekciókat.
Kérdések:
1. Mik "template-deformation" módszerek?
Az automatikus kiértékelések, vagy atennuáció korrekciók nagy segítőtársa az atlasz. Az atlasz minden olyan adatot tartalmaz, amely az adott térfogati elem szempontjából fontos (elnyelése, milyen szövethez tartozik stb.). A valódi élőlények eltérnek ezektől a hipotetikus atlaszoktól ezért amikor az atlaszokat egy valódi mérés kiértékelésére akarjuk használni azokat transzformálni (növelni, csavarni, nyírni) kell.
2. Átlagosan 10%-os hibával becsült szövetvastagságok mekkora hibát (mélységi, intenzitás)
jelentenek a PET képben?
Szerencsére ez már nem olyan rossz becslés mintha semmit nem használtunk volna. Ha kiszámoljuk ez az érték 2-5%-nál egy teljes test esetében nem jelent nagyobb hibát a kezdeti aktivitás meghatározásában.
Sajnos nagyon kevés ember küldött be kérdéseket, ezért nem tudtam mire válaszolni, eddig vártam de most már nagyon elszaladtak a hetek ...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése