2012. szeptember 10., hétfő

Szeptember 7.


A mai napon a kulcs témák a tömegspektroszkópiáról (MS) szóltak. A módszer lényege röviden annyi, hogy a lefagyasztott agyakat felszeletik majd egy lézeres impulzussal egy adott pixelen elpárologtatják az anyagot. Ezt bevezetve egy MS-be részletesen (?!) meg lehet mondani az agyban lévő anyag összetételét. A módszert nem mondanám in vivo-nak azonban a klasszikus patológiához képest nagyságrendekkel több adatot szolgáltat a szöveti összetevők molekuláris összetételéről.

A számunkra érdekes előadás egy olyan CT előadásról szólt, amelynek keretében a monokromatikus rtg forrás sugárzását a tárgyra irányítva a) mérik a szokásá atennuációt b) meghatározzák más irányban az emittált sugárzás spektrumát (karakterisztikus rtg. emissziós spektrum). A kettős információ segít az anyagi összetétel pontos meghatározásában. Sajnos csak egyenlőre fantomos mérések vannak fémtartalmú oldatokkal.

A Planary Section témája az amiloidokhoz köthető betegségek korai diagnózisa volt (PET volt a középpontban, de természetesen nem a Magyarországon klinikumban alkalmazott alkalmazott FDG). Jelenleg 13 (!) elmélet létezik az Alzheimer és társainak magyarázatára. (néhány link a témához: 1, 2, 3)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése