Az elmúlt időben sajnos elmarad egy nagyon tanulságos dolog ismertetése a részemről. A TDK előadásokon felmerült kérdésekre szeretnék válaszolgatni ha lehet, mert ez a jövőre nézve is tanulságos. Minden új TDK-snak érdekes lehet.
Nem mindig szó szerint teszem fel a kérdést és válaszolok, inkább a lényeget írnám le:
1. Máj - Diána - Radiológia
a) Az altatószer nem befolyásolja-e a máj működését?
De igen, azonban szükséges rossz a vizsgálatokhoz. A mi általunk választott altató befolyásolja legkevésbé a májműködést amint azt az irodalmi adatok alátámasztják. Majmoknál létezik betanulós majom, aki belefekszik magától a gépbe illetve patkányoknak egereknek fejbefogó amelyhez nem kell altatni. Azonban az altatás hiánya és a kellő éberség a környezeti ingerek miatt annyira "felidegesíti" az állatokat, amely már jobban látható dolgokat okoz mint az altatás.
2. Mikroglia - Ildi - Neurológia szekció
a) Az LPS nagyon régi modell, miért érdemes ezt használni még mindig?
Az LPS mint gyulladásos modell tényleg 10-15 éve használatban van a kísérleti állatos kutatásokban. Az előadásnak azonban nem ez volt a témája, hanem a mikroglia fenotipizálódás (M1 és M2) és a folyamat nyomonkövetése a benzodiazepin receptor jelölő [125I]-Iomazenil kapcsán. Az LPS szisztémás és véragygát befolyásoló hatása és metodikáaj régóta ismert, ezért jó mint modell.
b) Hol van a mérések ex-vivo validációja?
Ez tényleg akkor nem állt rendelkezésre, azóta dolgozunk a dolgon. Azonban az előadás témája nem ez volt hanem a képalkotás, persze kiegészítésnek jó lehetett volna a patológia.
3. Amiloid plakkok - Gellért és István - Biofizika
a) Mivel tudjuk hogy az amiloid plakkok viszonylag későn jelennek meg van-e értelme a modellnek?
Az előadás lényege egy validálható, de az ismert [18F]-FDDNP nevű radiofarmakonra és kompartment modellre épülő vizsgálati eljárás volt. A plakkok későn jelennek meg, ezért a beteg állatokban az in vivo vizsgálatok képen nem nagyon láthatóak elváltozások. A kompartment modell vagy a hozzá hasonló módszerek pont arra valók hogy a nem látható de mérhető minél kisebb különbséget kimutassák. Az előadás nem a beteg hanem az egészséges állatokban zajló folyamat kinetikáját mutatta be.
b) Nincs jó és működő Alzheimeres egér modell. Miért érdemes ezzel foglalkozni?
A humán Alzheimer betegség okai és pontos biokémiai folyamatai nem felderítettek. A vizsgálatunkban csak egészséges egerekkel foglalkoztunk. Azonban számos protokol létezik indulkált Alzheimer modell előállítására, és jó néhány vállalat és labor árul különböző KO modelleket is.
Kérek mindenkit mondja el ha van olyan kérdés amit nem raktam fel ide, és lényeges lehet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése